Wydarzenia
W dniach 21-23 marca 2018 r. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW odbył się trzydniowy międzynarodowy hackathon „Rat Relay 2018”. Wydarzenie organizowane jest przez uczelnie należące do międzynarodowej sieci „Design Factory Global Network”.
Istotą maratonu jest to, że wyzwania krążą po całym świecie i kolejne etapy są rozwiązywane przez uczestników z różnych uczelni. Przykładowo wyzwanie, które rozpoczyna się w Politechnice Warszawskiej, po pierwszym etapie przechodzi do Bogoty, zaś do nas przychodzi temat uprzednio rozwiązywany w Nowym Jorku. Cały proces zawiera sześć etapów, gdzie każdy etap trwa sześć godzin, zaś działania w poszczególnych fazach wynikają z procesu Design Thinking: (i) faza głębokiego zrozumienia potrzeb użytkownika (empatia), (ii) redefinicja wyzwania, (iii) generowanie i wybór pomysłu, który rozwiąże wyzwanie, (iv) prototypowanie, (v) testowanie prototypów oraz (vi) podsumowanie i prezentacja rozwiązania. W tegorocznym Rat Relay wzięli udział studenci z uczelni z Warszawy (Polska), Nowego Jorku (USA), Bogoty i Cali (Kolumbia), Porto (Portugalia), Leeuwarden (Holandia), Ghent (Belgia), Helsinek (Finlandia) oraz Melbourne (Australia).
Partnerem wydarzenia było Biuro Cyfryzacji Urzędu Miasta Warszawa, które dostarcza bardzo ciekawe i interdyscyplinarne wyzwania. Wbrew nazwie, która może sugerować „wyścig szczurów”, wydarzenie to miało na celu zintegrowanie studentów z całego świata w poszukiwaniu rozwiązań dla globalnego dobra, promowanie międzynarodowej współpracy, zrozumienie problemów lokalnych społeczności, ale także spojrzenie z różnych stron na ten sam problem. Rat Relay oznacza więc zacieśnienie współpracy różnych ośrodków, nie zaś konkurowanie między nimi.